Nigdy nie jest za późno na naukę gry w tenisa i jej doskonalenie. Mimo, iż sport ten składa się z bardzo wielu elementów technicznych, nie powinny one przerażać początkującego zawodnika, bowiem nawet najlepsi, światowej klasy sportowcy często popełniają błędy, a ich zagrywki w trakcie meczu są często nieprawidłowe. W jaki sposób nauczyć się tak wielu uderzeń i umieć stosować je w praktyce?

Jak opanować wszystkie rodzaje uderzeń w tenisie?

Na początku warto zaznaczyć, że nigdy nie będziesz grał tak samo jak Twój idol. Dzieje się tak, ponieważ każdy zawodnik tenisa ma zupełnie inny styl gry. Forehand Radwańskiej różni się znacznie od zagrania Williams itd., dlatego oczywiście warto dążyć do poziomu ulubionego zawodnika, ale zawsze należy mieć na uwadze, że nie będzie się prezentowało takiej samej techniki, jak on. Na początku na pewno będziesz mieć problemy ze zgraniem wszystkich elementów zagrania: pracy nóg z ustawieniem, siłą uderzenia i celem. Nie przejmuj się tym, bowiem każdy zmaga się z podobnymi trudnościami. Chcąc dobrze rozpocząć przygodę z tenisem ziemnym wybierz kilka zagrań i regularnie ćwicz. Dobrze, aby w tym zestawieniu znalazł się serwis, ponieważ stanowi on najważniejszy element Twojej gry, więc warto ćwiczyć go od pierwszego treningu.

Technika i regularność ćwiczeń

rodzaje-udezrzen-w-tenisiePierwsze uderzenia rakietą bywają trudne i zaskakujące – nie wiesz jaką siłę włożyć w zamach, aby piłka poleciała tam gdzie chcesz, trudno Ci się odpowiednio ustawić itd. Dobry trener podczas nauki gry powinien wprowadzić podstawowe elementy które muszą być wykonywane przy każdym uderzeniu takie jak: punkt trafienia piłki, skręt tułowia, prowadzenie rakiety do przodu, wykończenie uderzenia – taki schemat pozwoli Ci przećwiczyć wszystkie kolejne zagrania w odpowiednim porządku. Dodatkowo przy każdym powtórzeniu skup się na doskonaleniu pojedynczych uderzeń, analizuj je i staraj się poprawiać z każdym kolejnym podejściem. Drugim, niezwykle istotnym elementem jest regularność – wspólnie z ćwiczeniowcem postarajcie się ułożyć taki plan, aby znalazły się w nim zarówno elementy techniczne, jak i wytrzymałościowe oraz kondycyjne, bowiem tenis to bardzo złożony sport i nie można w nim zaniedbywać żadnej formy treningu. Ilość godzin spędzonych na korcie będzie na początku uwarunkowana Twoją kondycją i motywacją. Z czasem ilość spotkań powinno się systematycznie zwiększać, tak aby trenować 4 razy w tygodniu.

Czytanie gry

Jeżeli technika Twojej gry jest daleka od ideału, postaraj się wykorzystać w meczu także inne umiejętności. Jedną z najprzydatniejszych jest czytanie zagrań przeciwnika, która polega na stałej obserwacji i analizie ruchów sportowca – już po samym ułożeniu ciała jesteś w stanie stwierdzić, w jaki sposób uderzy piłkę. Z taką wiedzą będziesz mógł odpowiednio wcześniej ustawić się do zagrania. Będąc jeden krok przed Twoim rywalem możesz wygrać z nim, nawet jeśli jego poziom techniczny jest znacznie wyższy od Twojego. Oprócz tego warto szukać słabych punktów, na przykład widząc, że osoba po drugiej stronie siatki nie biega najlepiej, a jego kondycja jest wyraźnie słaba – postaraj się posyłać piłki na zmianę daleko i blisko końcowej linii boiska, w ten sposób zmusisz przeciwnika do wzmożonego wysiłku, tym samym znacznie go osłabiając.

Początki gry w tenisa są zawsze trudne – zachowanie na korcie wymaga znajomości techniki, koordynacji ruchowej i świetnej kondycji. Nauka wszystkich tych elementów zajmie Ci z pewnością wiele lat, jednakże warto potraktować ten proces jak wyzwanie i dobrą zabawę, a praktyka okaże się miłą i ciekawą formą spędzania czasu. Jeżeli chcesz poważnie podejść do sprawy i naprawdę zostać dobrym tenisistą już dziś wybierz swojego trenera w Akademii Tenisa Prince, bowiem tylko specjalista pomoże Ci osiągnąć upragniony cel.