Każdy trening lub mecz tenisa może zakończyć się kontuzją, jeśli zapomni się o podstawowej sprawie, jaką jest odpowiednia rozgrzewka. Dlaczego jest taka ważna i jak ją przeprowadzić?
Najpierw ćwiczenia ogólnorozwojowe
Na początek trzeba zacząć od ćwiczeń ogólnorozwojowych, które nie wymagają obecności na korcie, zatem można je wykonać jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem treningu. Powinny one składać się z truchtu, do którego stopniowo wprowadza się kolejne elementy, takie jak krążenia ramion, skoki na jednej nodze oraz krok odstawno-dostawny. Następnie czas na ćwiczenia statyczne – rozgrzewanie stawów kolanowych, stawów skokowych, nadgarstków i barków. Jeżeli trenuje Twoje dziecko, upewnij się, że wie, jak wykonywać te ćwiczenia w prawidłowy sposób.
Później rozgrzewka tenisisty
Drugim elementem jest rozgrzewka z rakietą tenisową – najpierw odbijanie piłki forhendem, później bekhendem. Następnie należy przejść do treningu z drugim zawodnikiem – początkowo podbijać piłkę forhendem z uderzeniem kontrolnym, a potem grać w odległości około 1,5 metra od siatki, nie pozwalając, aby piłka uderzyła o kort. Dopiero później można przejść do treningu właściwego lub zagrania meczu.
Dlaczego to takie ważne?
Ktoś może zapytać, dlaczego rozgrzewka trwająca około 15 minut jest taka ważna. Przede wszystkim pobudza ona mięśnie do działania – ciało nie lubi być zaskakiwane, woli płynnie przejść do wzmożonej pracy. Takie działanie pozwoli na uniknięcie bolących zakwasów, a także kontuzji – szczególnie niebezpiecznych w przypadku dzieci, których kości są jeszcze kruche i miękkie. Nie warto skracać sobie rozgrzewki lub całkowicie z niej rezygnować, ponieważ zmniejsza to szanse na efektywny mecz. Badania dowodzą, że zawodnicy, którzy najpierw rozgrzewają swoje ciało, osiągają lepsze wyniki, a także mają bardzo dobrą koordynację psychoruchową.
A po treningu…
Niezmiernie istotny jest także fakt, aby bezpośrednio po treningu nie iść od razu do szatni. Mięśnie powinny otrzymać bowiem sygnał, że mogą z poziomu podwyższonej aktywności wrócić do normalnego funkcjonowania. Upewnij się, że Twoje dziecko, które trenuje tenisa, po zakończonym treningu zawsze rozciąga się i rozluźnia mięśnie – to pozwoli na uniknięcie zakwasów.
Rozgrzewka jest integralną częścią każdego treningu. Trzeba o niej zawsze pamiętać i nie tłumaczyć się brakiem czasu – takie działanie może bowiem przynieść jedynie nieprzyjemne urazy i sprawić, że wyniki gry będą dużo gorsze.