Osoby uprawiające sport, muszą liczyć się z ewentualnymi kontuzjami. W przypadku tych, którzy grają w tenisa, jednym z najczęstszych urazów są problemy z nadgarstkiem. Jak im zapobiegać i ewentualnie leczyć ich skutki?

Kiedy dochodzi do kontuzji?

Najczęstszą przyczyną kontuzji są po prostu błędy robione podczas uprawiania danego sportu. Wiele osób, zwłaszcza tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tenisem, nieprawidłowo generuje moc uderzenia. Powinna ona pochodzić od nóg i tułowia, poprzez stabilne nadgarstki, aż do rakiety. Niektórzy błędnie próbują uderzać, korzystając z siły przedramion. Dużym błędem jest również trzymanie luźnych nadgarstków – odbicie piłki lecącej z dużą prędkością, przy takim ułożeniu dłoni może skończyć się nieszczęściem. Czasem zdarza się także, że zawodnik upadnie na kort i podeprze się ręką, łamiąc sobie przy tym nadgarstek. Warto zauważyć, że najbardziej narażone są młode osoby, których kości są jeszcze dość elastyczne i podatne na kontuzje. Wpływ na to może mieć także nieodpowiednia dieta, która nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników oraz brak snu, stres czy zmęczenie.

Czy można jej uniknąć?

jak uniknąć kontuzji nadgarstka podczas gry w tenisaOczywiście kontuzji można uniknąć, poprzez odpowiednie odżywianie, dbanie o swój organizm, czy higienę gry. Nigdy nie wolno odpuszczać sobie rozgrzewki – to nie jest wymysł trenerów, lecz doskonały sposób, aby wprowadzić stawy i mięśnie ze stanu spoczynku do wysiłku. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka może zmniejszyć ryzyko kontuzji nawet o 50%! W czasie wolnym od treningów można wykonywać drobne ćwiczenia na wzmocnienie nadgarstków. Świetnym pomysłem jest praca z ciężarkami, a także zginanie nadgarstków z kciukiem w górę i w dół. Bardzo dobre wzmocnienie mięśni gwarantuje regularne ściskanie piłki tenisowej czy robienie pompek. Nie bez znaczenia jest również dobranie odpowiedniego sprzętu – od wygodnych butów, poprzez specjalne opaski usztywniające nadgarstki, aż po rakietę, która nie powinna być zbyt ciężka, zwłaszcza gdy gra nią młody zawodnik. Gracz powinien z czasem wypracować własną technikę, której będzie używał zarówno podczas treningów, jak i zawodów.

Co zrobić, gdy dojdzie do kontuzji?

Kiedy jednak dojdzie do kontuzji, warto wiedzieć, jak postępować. Przede wszystkim, jeśli poczujesz, że coś jest nie tak – zacznie boleć Cię nadgarstek lub uznasz, iż nie pracuje on tak, jak powinien, przerwij grę. Trzeba upewnić się, że nie doszło do żadnego poważnego urazu. Najlepiej jest unieruchomić tę część ciała za pomocą specjalnego bandaża elastycznego, schłodzić ją – na przykład lodem i możliwie jak najszybciej udać się do lekarza. Być może konieczna będzie rehabilitacja, stosowanie specjalnych maści i chwilowe zrezygnowanie z treningów. Warto słuchać zaleceń lekarza i odpocząć od sportu przez czas, który zaleci specjalista. Nadgorliwość w tej kwestii może bowiem doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Kontuzje w sporcie są czymś naturalnym, istnieją jednak sposoby na to, aby ich unikać. Zawsze trzeba dopasowywać trening i obciążenie do swoich możliwości, a ewentualne kontuzje natychmiast leczyć.