Istnieją cztery rodzaje nawierzchni wykorzystywanych na kortach tenisowych. Jakie są zalety każdego z tych rozwiązań i dla kogo są one przeznaczone? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Najbardziej popularna nawierzchnia syntetyczna

nawierzchnia syntetycznaNawierzchnia syntetyczna, czyli tak zwana sztuczna trawa, jest jednym z najbardziej popularnych wypełnień kortów i boisk sportowych. Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo dobra wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Korty z nawierzchnią trawiastą są bardzo gładkie i sprężyste. Piłka odbija się tutaj dużo szybciej niż w przypadku mączki ceglanej, dlatego gracz musi przewidywać ruchy przeciwnika i reagować w krótszym czasie. Dużo lepiej radzą sobie tutaj ci zawodnicy, którzy potrafią wykorzystać siłę swojego serwisu, mają szybki refleks i dobrze grają przy siatce.

Nawierzchnia mineralna – świetna amortyzacja

Kort stworzony z mączki ceglanej charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dobrymi właściwościami amortyzacyjnymi. Na takiej nawierzchni można bez obaw wykonywać poślizgi, jest ona także zdrowsza dla stawów i zmniejsza ryzyko kontuzji. Piłka odbija się tutaj wyżej, ale ma mniejszą prędkość, ponieważ nawierzchnia jest szorstka, co zwiększa tarcie. Dlatego zawodnik ma więcej czasu na to, aby dobiec do piłki i ją odbić. Najlepiej, gdyby z kortów tego typu korzystały osoby cierpliwe i wytrzymałe fizycznie, ponieważ z uwagi na wolniejszy lot piłki, mecze na nich rozgrywane mogą trwać nieco dłużej. Minusem tego typu nawierzchni jest duża ilość pracy, jaką trzeba poświęcić na utrzymanie jej w odpowiednim stanie.

Dla kogo nawierzchnia poliuretanowa?

nawierzchnia poliuretanowaTen typ nawierzchni cieszył się bardzo dużą popularnością zwłaszcza na placach zabaw, jednak z czasem zaczęto go także wykorzystywać w tworzeniu obiektów sportowych. Mata poliuretanowa ma wiele odmian i może występować w grubości od 10 do 100 milimetrów. Zwykle kładzie się ją na podłożu betonowym lub asfaltobetonie. Nawierzchnia tego typu charakteryzuje się dużą elastycznością i bezpieczeństwem dla stawów. W zależności od grubości podkładu, piłka porusza się tu dość szybko, dlatego tempo gry jest duże. Ponadto można wybierać spośród całej gamy dostępnych kolorów.

A może nawierzchnia akrylowa?

Bardzo często stosuje się nawierzchnię akrylową także w budownictwie – wypełnione nią parkingi i tarasy są wówczas antypoślizgowe. Ma ona dwie warstwy: matową powłokę, która jest przykryta wodorozcieńczalną farbą akrylową. Można jej używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – co jest szczególnie istotne w przypadku odkrytych kortów tenisowych. Odbijania tutaj piłka jest szybka i unosi się na średnią wysokość. Do cech tego typu nawierzchni można zaliczyć także ograniczoną przesiąkliwość, paroprzepuszczalność oraz elastyczność. Nawierzchnia akrylowa jest także odporna na ścieranie, co zapewnia jej dłuższą żywotność.

Warto dowiedzieć się, jakie cechy ma każdy z rodzajów nawierzchni na kortach tenisowych, aby wybrać ten najbardziej dopasowany do swoich możliwości i preferowanego sposobu gry.