Sport to zdrowie, dlatego warto zaszczepiać dziecku pasję do aktywności fizycznej już od najmłodszych lat. Aktualnie maluchy i rodzice mogą wybierać spośród naprawdę wielu zajęć: pływania, karate, tańca, piłki nożnej czy tenisa. Co jednak zrobić, gdy dziecko w pewnym momencie postanawia opuścić trening?

Dlaczego dziecko opuszcza treningi?

Powodów nagłej niechęci dziecka do uprawiania sportu może być bardzo wiele. Szczególnie trudna sytuacja jest, gdy młody człowiek ma nawał obowiązków oraz sporą liczbę zajęć pozalekcyjnych, że po prostu jest zmęczony i nie może sobie z tym wszystkim poradzić. Wówczas trzeba podjąć trudną decyzję, z czego zrezygnować, warto pamiętać, iż w opuszczeniu jednego treningu nie ma tragedii. Gorzej, gdy ta sytuacja będzie się powtarzać notorycznie – wtedy należy poszukać innej przyczyny takiego zachowania. Może być to związane z faktem, że maluch wykazał się tak zwanym “słomianym zapałem” lub tak naprawdę nigdy nie chciał uczęszczać na dane zajęcia. O ile na początku jakoś to znosił, po czasie zaczął czuć silny dyskomfort związany z wykonywaniem czegoś, czego nie lubi. Bardzo ważna jest rozmowa z dzieckiem, pokazanie mu, że ma w rodzicu przyjaciela, gdyż może okazać się także, że dzieci z grupy mu dokuczają lub śmieją się z niego. Czasem o rezygnacji decyduje po prostu niepowodzenie, na przykład drobna kontuzja podczas treningu czy wykazanie się złą formą w czasie zawodów.

Jak poradzić sobie z porażką?

dziecko chce opuścic treningPrzyjmowanie porażek nie jest łatwe i często ambicje rodziców nie pozwalają na to, aby ich pociecha zrezygnowała z uprawiania danej dyscypliny. Należy jednak pamiętać, że zmuszając dziecko do czegoś na siłę, można tylko zrobić mu krzywdę i wzbudzić w nim jeszcze większą niechęć do robienia czegokolwiek. Jeżeli rodzicom bardzo zależy na tym, aby ich pociecha po prostu była aktywna fizycznie, można zaproponować, aby w zamian wybrała sobie inną dyscyplinę sportu. Na przykład jeśli syn w rzeczywistości nie przepada za piłką nożną, ale z zapałem ogląda tenis ziemny, może warto zabrać go na próbny trening?

Co zrobić, aby zmotywować do dalszej pracy?

Najważniejsza w tym wszystkim jest rozmowa. Trzeba dowiedzieć się, dlaczego młody człowiek chce zrezygnować, wyjaśnić, że w życiu nie wszystko zawsze musi być zakończone sukcesem. Każde potknięcie uczy bowiem wytrwałości i sprawia, że stajemy się silniejsi. Dziecko musi wiedzieć, że ma w rodzicu przyjaciela, osobę, której może zaufać, a nie szefa oczekującego konkretnych wyników. Dobrze jest także przedstawić pozytywne przykłady zawodników, którzy ciężką pracą osiągnęli prawdziwy sukces.

Zapisując dziecko na zajęcia dodatkowe, trzeba kierować się jego oczekiwaniami, a nie własnymi ambicjami. W przeciwnym razie prędzej czy później maluch będzie stawiał opór, a treningi będą mu się kojarzyć wyłącznie z przymusem.