Każdy jest uzdolniony w innym kierunku – jedni potrafią malować, inni śpiewać, a jeszcze inni są niezwykle utalentowani w sporcie. Jak odkryć smykałkę do tej dziedziny u swojego dziecka oraz w jaki sposób rozwijać zdolności, aby praca nad nimi stała się przyjemnością, a nie przymusem? Poniższy artykuł udzieli Wam, rodzicom, odpowiedzi na nurtujące pytania.
Otwórz dziecko na różne dyscypliny
Umożliwienie dziecku wypróbowania wielu różnych zajęć sportowych pozwala zaobserwować czy przejawia ono zainteresowanie w jakiejś konkretnej dziedzinie. Nie chodzi tu wyłącznie o wrodzone talenty jakie maluch posiada, lecz o jego preferencje przy wykonywaniu konkretnych czynności. W tej sytuacji jako rodzic powinno się mieć otwarty umysł i zapoznać pociechę z rozmaitymi formami aktywności. Zapisując je na konkretne zajęcia sportowe warto wybrać takie, które jednocześnie będą miały pozytywny wpływ na rozwój motoryczny od najmłodszych lat, ale jednocześnie dają wiele radości i zabawy, która jest potrzebna w tym wieku. Do takiej dyscypliny należy między innymi tenis, który w korzystny sposób wpływa na poprawną postawę, a także przynosi wiele uciechy.
Pozwól się wykazać
Trzeba dać dziecku możliwość wykazania się umiejętnościami jakimi jest obdarzone. W tym przypadku chodzi zarówno o osobiste preferencje Twojego szkraba, jak i dostępne w okolicy treningi, które mogłyby przypaść do gustu. Oczywiście są one zależne od możliwości finansowych oraz czasowych. Należy jednak pamiętać, że nawet największy talent potrzebuje wsparcia. Zapisanie dziecka na dodatkowe ćwiczenia, lekcje, kursy pozwolą jednocześnie obserwować jego zachowanie w gronie rówieśników, a także staną się nową i ciekawą formą zabawy. Pozwala to wyciągnąć obiektywne wnioski na temat jego talentu oraz rozwoju. Zazwyczaj uzdolnione dzieci bardzo mocno skupiają uwagę na wykonywanej czynności, a także potrafią ją wykonywać samodzielnie, pokazując swoją odrębność. Osoby szczególnie uzdolnione wykazują się cechami indywidualistycznymi, dociekliwością oraz otwartością umysłu na konkretny temat.
Talent wymaga wsparcia
Jest to kluczowa zasada, która potwierdza, że nawet największego geniusza należy wesprzeć w działaniach. W tej kwesti warto jednak akceptować porażki jakie ponosi dziecko, wspierając je w tych chwilach. Każdy popełnia błędy, nawet najlepsi, a odnoszenie porażek staje się lekcją na kolejne lata. Pozwól maluchowi na pomyłki i pomóż iść drogą, która wyraźnie go przyciąga. Nawet najbardziej uzdolnieni powinni małymi krokami dążyć do celu.
Własne doświadczenia
Na koniec pamiętajmy, aby nie przelewać własnych, niespełnionych ambicji na dziecko, ponieważ wywrzemy takim zachowaniem niepotrzebną presję, psując zabawę sportu, zamieniając go w przykry obowiązek. Bazując także na własnych, czasem przykrych doświadczeniach nie zabraniajmy maluchom realizować się w dziedzinach, co do których mamy niemiłe wspomnienia jak np. przebyte w młodości kontuzje czy niepowodzenia. Każdy z nas jest inny i możliwe, że Twoje dziecko odnajdzie się w czymś o czym byś wcześniej nie pomyślał.
Jeśli zastanawiasz się, czy Twoja pociecha posiada ponadprzeciętne umiejętności w jakiejś dziedzinie sportu obudź w nim ciekawość poznawania nowych aktywności fizycznych. Zajęcia w grupie rówieśników, uważna obserwacja, a także akceptacja niepowodzeń z pewnością pomogą w odkryciu talentu sportowego u dziecka.