Sport to zdrowie. Przysłowie, które nie zawsze jest prawdziwe. Często zdarza się, że podczas uprawiana sportu, dochodzi do poważnej kontuzji. Tenis jest sportem, w którym takie rzeczy się zdarzają i trzeba mieć tego świadomość. Jakie są najpopularniejsze urazy w tenisie i co zrobić, aby ich uniknąć?
Niewątpliwie, najczęstszym obrażeniem, na który skarżą się tenisiści, jest tak zwany łokieć tenisisty. Objawia się bólem w okolicach łokcia, którego przyczyną jest zapalenie w okolicach łokcia. Aby wyleczyć tę dolegliwość, należy dać odpocząć uszkodzonej części ciała. Także zastrzyki oraz zabiegi fizjoterapeutyczne, np. masaże, pomagają w dojściu do zdrowia. Do wyleczenia urazu, w tym przypadku, potrzebuje się około 6 tygodni.
Drugą kontuzją jest skręcenie stawu skokowego. Polega ona na nienaturalnym wykręceniu kostki, przez co może nawet dojść do zerwania więzadeł. Leczenie tego urazu jest uzależnione od stopnia kontuzji. Zazwyczaj usztywnia się skręcony staw i odciąża poprzez kule, które ułatwiają poruszanie się. Następnie stopniowo wykonuje się odpowiednie ćwiczenia tak, aby wprowadzić pewne ruchy stawu, ale nie pogłębić kontuzji.
W grze w tenisa, największym zagrożeniem dla sportowca jest dynamiczna, nagła zmiana kierunku ruchu. W ten sposób, najczęściej dochodzi do kontuzji nóg – głównie kolan. Energiczna gra oraz nagłe zatrzymania ruchu mogą spowodować wiele uszkodzeń, np. uszkodzenie łękotki. Urazy te są na tyle niebezpieczne, że w przypadku silnego bólu, wymagane jest zaprzestanie gry i poddanie się szczegółowym badaniom.
Uszkodzeniem, które także występuje w tenisie, jest uraz barków. Pojawiają się wtedy dysproporcje, związane z nierównomiernymi ruchami rąk, objawiające się bólem. W przypadku tej kontuzji, należy sięgnąć po radę fizjoterapeuty, który dobierze ćwiczenia eliminujące to schorzenie.
Kontuzje spotykają nie tylko amatorów tego sportu, ale także i gwiazdy, które grają na najwyższym, światowym poziomie. Z powodu urazu barku, Agnieszka Radwańska musiała zrezygnować ze startu w Katowice Open 2016. Tenisistka od dłuższego czasu odczuwała ból i teraz postanowiła zregenerować siły i wyleczyć zapalenie barku.
Kontuzje często mogą wyeliminować sportowca z ważnego wydarzenia sportowego, np. z udziału w Igrzyskach Olimpijskich. Karolina Wozniacki może się znaleźć właśnie w takiej sytuacji. Dunka skręciła ostatnio kostkę na treningu, przez co może nie osiągnąć odpowiedniej liczby występów w reprezentacji, aby wystąpić na Olimpiadzie.
Kontuzje charakterystyczne dla tenisa często zdarzają się, nie podczas gry w tenisa, a nawet podczas zwykłych czynności. Roger Federer, jeden z najlepszych tenisistów, doznał urazu łękotki podczas… kąpania córek. Okazało się, że kontuzja była na tyle poważna, że musiał poddać się zabiegowi.
Jak zapobiegać kontuzjom w tenisie? Rady te są przydatne zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tenisem. Przede wszystkim, bardzo ważnym elementem treningu jest rozgrzewka. Należy ją wykonać ze starannością, aby rozgrzać wszystkie części ciała. Tenis jest bardzo dynamiczną grą i warto o tym pamiętać, przygotowując się do gry. Obciążenia powinno dostosowywać się do możliwości gracza, a więc granie całego meczu na pierwszym treningu, nie jest dobrym pomysłem. Podczas treningów powinno się także eliminować wszelkie złe przyzwyczajenia techniczne, np. jeśli źle trzymamy rakietkę, należy to jak najszybciej zmienić, gdyż zła technika, w przyszłości może przyczynić się do powstania kontuzji. Tutaj ważną rolę pełni trener zawodnika, a więc powinno się wybrać odpowiedniego trenera. Po wykonanym treningu, trzeba także pamiętać o stretchingu, a więc o rozciągnięciu mięśni. Nie wolno kończyć gwałtownie treningu, a stopniowo uspokajać i wyciszać ciało.
Kontuzje w tenisie, jak w każdym sporcie, się zdarzają. Trzeba jednak robić wszystko, aby zmniejszyć ich częstotliwość. W tym celu treningi muszą być przeprowadzane w poprawny sposób. Także dawka dobrej energii i uśmiechu jest tutaj niezbędna.