Dieta młodego sportowca powinna być tak dobrana, by maksymalnie ułatwić organizmowi dostęp do wartościowych źródeł energii. To, jakie składniki wchodzą w jej zakres wpływa na samopoczucie, wydolność i tempo regeneracji. Odpowiednio dobrany jadłospis może ułatwić ścieżkę kariery.
Mówiąc w uproszczeniu, pokarmy składają się z trzech makroskładników. Są to węglowodany, białka i tłuszcze. Ich proporcje i ilość nie mogą być przypadkowe. Zrównoważony rozkład zapewnia dostarczenie organizmowi niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania substancji. Demonizowane słodycze kojarzone są głównie z wysoką zawartością cukru. Zanim jednak cukry zostaną całkowicie wyeliminowane z posiłków należy zastanowić się jaką właściwie pełnią funkcję w organizmie. Można je nazwać węglowodanami prostymi. Charakteryzują się tym, że w szybki sposób dostają się do krwiobiegu, a więc są niemal natychmiastowym zastrzykiem energii. Podczas wysiłku fizycznego spalane są duże pokłady kalorii. Szybko dostające się do organizmu węglowodany zaspokoją niedobory powstałe w wyniku treningu, przez co regeneracja będzie szybsza i skuteczniejsza. Dodatkowo należy zwrócić szczególną uwagę na glukozę, bo to właśnie w tej formie większość cukrów kryjących się w pokarmach wchłania się do krwi. Istotne jest utrzymywanie jej zdrowego poziomu w ciele, ponieważ jest jedynym źródłem energii dla mózgu i czerwonych krwinek.
Słodkości niosą jednak ze sobą pewne ryzyko. Organizm praktycznie nie magazynuje w sobie węglowodanów. Stanowią jedynie ok. 1% masy ciała, jeżeli więc nie zostaną one spalone podczas wysiłku muszą zostać w jakiś sposób przetworzone. Efektem przemiany nadmiaru węglowodanów jest odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie. Słodycze takie jak batony, czekoladki, płatki śniadaniowe są o tyle niebezpieczne, że w ich skład wchodzą głównie mocno przetworzone składniki. Organizm ma spore trudności z wykorzystaniem zawartych w nich pokładów energetycznych. Dodatkowo zawierają niezliczone ilości niezdrowych tłuszczy. Nadmiar cukrów jest stanem nienaturalnym. Do walki z nim staje trzustka produkująca insulinę. Jej zadaniem jest blokowanie wchłaniania się cukrów przez komórki. W ten sposób nie tylko dostarczona energia nie zostanie wykorzystana, ale także uczucie zaspokojenia głodu minie bardzo szybko. Powstała tkanka tłuszczowa obciąża organizm i powoduje szybkie zmęczenie, dlatego słodycze są tak często nazywane pustymi kaloriami. Ich duży jednorazowy zastrzyk jest niemożliwy do natychmiastowego wykorzystania, stąd są jedną z przyczyn otyłości i problemów z kondycją.
Nie można jednak powiedzieć, że wszystkie cukry są szkodliwe. Do ich źródeł należą także owoce, które nigdy nie kojarzyły się z niezdrowym jedzeniem. Zawarta w nich fruktoza jest jednym z przedstawicieli monosacharydów. Warto zatem pomyśleć nad zastąpieniem słodyczy innymi źródłami szybko wchłanialnej energii. Kolejnym z nich jest laktoza zawarta w mleku. W okresie dzieciństwa ważne jest, by regularnie spożywać nabiał, ponieważ jest bogaty w ważny budulec kości – wapń. W późniejszym wieku może stać się jednak problematyczny. Według badań aż 70% dorosłych ma problemy z nietolerancją laktozy. Nie oznacza to, że mleko wywoła chorobę, ale może powodować uczucie nieprzyjemnej ciężkości, która zdecydowanie będzie przeszkadzać w treningach. Dobrym pomysłem jest tworzenie własnych słodyczy. Domową konkurencją dla czekolad i wafelków mogą być granole lub batoniki musli. Do ich przygotowania używa się takich składników jak płatki owsiane, orzechy, ziarna słonecznika, preparowany ryż. Te dodatki same w sobie są bogate w zdrowe tłuszcze. Słodki smak i utrzymanie konsystencji to zadanie miodu. Zawarta w nim dawka cukru będzie doskonałym zastrzykiem naturalnej energii. Taka alternatywa przynosi więcej korzyści żywieniowych, a w smaku nie ustępuje wysoko przetworzonym odpowiednikom. Zamieniając niezdrowe produkty warto pamiętać o sokach. Większość z nich jest tak naprawdę napojami owocowymi, do których produkcji wykorzystuje się ogromne ilości białego cukru. Nawet siedem łyżeczek na szklankę to wystarczający powód, by zacząć zwracać uwagę na etykiety. W prawdziwych sokach znajdują się węglowodany proste, które pochodzą ze wspomnianej wcześniej fruktozy i to właśnie na nie powinno się stawiać. To samo tyczy się napojów gazowanych czy energetycznych.
Mówi się, że wytworzenie nawyku trwa 30 dni. Zastąpienie słodyczy ich zdrowymi odpowiednikami nie jest zatem zadaniem niewykonalnym. Odpowiednio przygotowane przekąski będą równie smaczne i lubiane przez dzieci, jednak ich wpływ na organizm będzie znacznie lepszy.