Popularność tenisa ziemnego w Polsce wzrasta z roku na rok. Niewątpliwie przyczyniły się do tego sukcesy Agnieszki Radwańskiej czy Jerzego Janowicza. Tenis to dyscyplina sportowa, która rozgrywana jest pojedynczo tzw. singiel lub w zespołach dwuosobowych. W przypadku, gdy zawodnicy są tej samej płci taką grę nazywa się deblem. Natomiast rozgrywka, gdzie w parze gra mężczyzna i kobieta nazywana jest mikstem.
Mecz w tenisa rozgrywany pojedynczo wymaga dużej sprawności fizycznej i koncentracji od tenisisty. Ważna jest także dobra koordynacja ruchowa i szybkość reakcji. O zdobyciu punku decyduje mocny serwis i trafienie w odpowiednie pole przeciwnika tak, aby nie zdążył on odebrać piłki. Gra w debla lub miksta wymaga również dużej sprawności ruchowej, często jednak odbierana jest jako mniej dynamiczna. Spowodowane jest to tym, że zawodnicy grający w parze mają mniejsze pole do obrony. W przypadku takiej rozgrywki kort tenisowy powiększony jest jedynie o dziewięć stóp. Duże znaczenie w grze zespołowej odgrywa odpowiednie rozstawienie zawodników na korcie. Każdy z nich jest odpowiedzialny za co innego. Gracze powinni współgrać i uzupełniać się w czasie meczu. Ważna jest dobra komunikacja między zawodnikami. Planowane rozegranie piłki powinno być ustalone z partnerem. Jego brak często przyczynia się do starty punktu w serwisie. Najbardziej efektywną strategią deblową jest poaching. Polega ona na odebraniu trudnej piłki przez zawodnika przy siatce, która przez rywali była kierowana do partnera stojącego z tyłu.
Gra w singla i zespołowa różni się także w kilku kwestiach zasad gry. W singlu zawodnicy muszą zmieniać strony kortu po rozegraniu każdych sześciu punktów oraz po zakończeniu gry tie-break. W przypadku debla lub miksty zawodnicy nie zmieniają stron jeżeli suma gemów jest parzysta, aż do zakończenia pierwszego gema kolejnego seta. W pojedynczej jak i w zespołowej rozgrywce należy zdobyć siedem punktów, aby wygrywać gema i seta. Trzeba również osiągnąć przewagę przynajmniej dwóch punktów.
Zarówno gra zespołowa jak i w singla jest ciekawa i ma swoich zwolenników. W każdej z nich należy skupić się na trenowaniu i szkoleniu innych umiejętności. Wydawałoby się, że gra zespołowa ogranicza uczestników do swobodnego poruszania się po korcie i jest bardziej statyczna. Nic bardziej mylnego. Podobnie jak w singlu, zawodnicy wykazują się dużą szybkością rozgrywki. Dla zwolenników singla trudno odnaleźć się na korcie w towarzystwie drużynowego partnera. Wielu z nich jest zdania, że debel ogranicza ich możliwości i nie pozwala pokazać wszystkich możliwości. Różnica polega na tym, że w grze w debel lub miksta trzeba wykazać się zupełnie inną sprawnością.
Tenis ziemny zaliczany jest do sportów zespołowych. Wspólnie z partnerem można stworzyć team odnoszący sukcesy. Jednak wymaga to pewnej dyscypliny i wzajemnego zrozumienia na korcie. Mimo większej popularności indywidualnych rozgrywek, debel cieszy się równie dużym powodzeniem.