W jednym z poprzednich artykułów została poruszona kwestia kontuzji, których najczęściej doznają tenisiści. Tego typu urazy mogą wystąpić zarówno u amatorów, jak i profesjonalistów. Prawdopodobnie nie istnieje taka dyscyplina sportowa, której uprawianie nie wiązałoby się z możliwością wystąpienia kontuzji.
Urazy, do których może dojść podczas wykonywania aktywności fizycznej, bardzo często rodzą się z niefrasobliwości sportowca bądź trenera. Zazwyczaj drobne rany wiążą się jedynie z krótkotrwałym dyskomfortem, jednak brawura i złe nawyki mogą spowodować dużo poważniejsze konsekwencje. Dlatego też warto mieć na uwadze podstawowe czynniki, które pozwolą zminimalizować ryzyko przykrego wypadku podczas treningów.
Najbardziej podstawową zasadą bezpiecznego treningu jest niezostawianie niczego przypadkowi. Początkujące osoby, które dopiero zaczynają naukę gry w tenisa powinny korzystać z wiedzy i doświadczenia osób bardziej zaznajomionych z tą dyscypliną. Trening pod okiem wykwalifikowanego trenera pozwala na wypracowanie odpowiednich nawyków, które pozwolą bezpiecznie trenować w przyszłości.
Niezwykle ważna jest odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka przed każdym treningiem. Równie istotne są tzw. czynności wyciszające czy stretching, który pozwala rozluźnić ciało i w znaczny sposób ogranicza ryzyko urazów. Pomijanie tego rodzaju przygotowania do treningu jest powszechną i bezpośrednią przyczyną kontuzji.
Podczas treningu warto mieć na uwadze własne możliwości. Odpowiedni do nich dobór intensywności i tempa ćwiczeń w łatwy sposób pozwala uniknąć przemęczenia organizmu i nadmiernego obciążenia stawów czy ścięgien. Trening lepiej wykonywać dokładnie technicznie, niż stawiać na siłę i gwałtowne ruchy ciała.
Duże znaczenie ma poczucie komfortu, a ten zapewnić może stosowanie dobrej jakości wyposażenia treningowego. Osoby szczególnie narażone na urazy mogą korzystać z odpowiednich akcesoriów profilaktycznych – usztywniaczy czy stabilizatorów. Profesjonalny sprzęt i dobrze zorganizowana przestrzeń treningowa pozwalają w pełni koncentrować się na ruchu i wykonywanym wysiłku.
Ważne jest odpowiednie podejście do treningu. Świadome obserwowanie reakcji swojego ciała pozwoli szybko zorientować się, czy każde ćwiczenie jest wykonywane poprawnie. Lepiej nie ignorować drobnych sygnałów i zaufać swojemu ciału. Tłumienie bólu i kontynuowanie treningu mimo dyskomfortu może przerodzić się w poważne kontuzje.
Mając na uwadze te podstawowe zasady możemy mieć pewność, że zminimalizujemy ryzyko urazu. Trening w komfortowych warunkach, pod okiem doświadczonego trenera pozwala osiągnąć wielką satysfakcję i sukces w ćwiczeniach poprzez bezpieczne uzyskiwanie coraz lepszych wyników.